Ses Sağlığı Nedir ?

Ses Sağlığı Nedir ?

 Belirtileri Nelerdir ?
 Tedavileri Nedir?

 

Ses sağlığı, kişinin sesini kullanırken doğru ve sağlıklı bir biçimde söylemesini ve sesini koruyarak kullanarak sesini bozmadan söylemesini sağlamak olarak tanımlanır. Bu, kişinin sesinin düzgün ve uygun bir biçimde kullanılmasını sağlamak için sesinin kendisini ve kullanımını anlamasını gerektirir.

 

Belirtileri, sesin bozukluk, yüksek veya düşük ses, sesin kısıldığını hissetmek, sesin güçlükle konuşulabildiği, sesin güçlükle kullanılabildiği veya sesin güçsüz kalabildiği durumlar olarak sıralanabilir. Ayrıca, sesin sık sık değiştiğini, sesin kendiliğinden kesildiğini veya sesin bozulabildiğini hissetmek de belirtiler arasında sayılabilir.

 

Tedaviler, sesin doğru ve sağlıklı bir biçimde kullanılmasını öğretmek için ses terapisi ve ses eğitimi yöntemleriyle tedavi edilebilir. Ses terapisi, kişinin sesinin nasıl kullanılacağını öğretmek için konuşma terapistlerinden yardım almak veya özel olarak tasarlanmış ses terapisi programlarını uygulamak için kullanılır. Ses eğitimi, kişinin sesini kontrol etmesini sağlamak için özel olarak tasarlanmış egzersizleri, ses üretimini sağlamak için fonksiyonel ve tıbbi özellikleri kullanmak ve genel ses sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak için kullanılır.