Saç Dökülmesi Nedir ?

Saç Dökülmesi Nedir ?

 Belirtileri Nelerdir ?
 Tedavileri Nedir?

 

Saç dökülmesi, saçın normal bir şekilde dökülmesinden daha fazla dökülmesidir. Saç dökülmesi, her yaş grubunda görülebilir ancak daha sık olarak erkeklerde görülür. Saç dökülmesi, kişinin saçının güçsüz bir şekilde dökülmesi veya aralıklı olarak dökülmesi gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

 

Belirtileri; Saç dökülmesi, yaşınızla veya cinsiyetinizle doğrudan ilişkili olmayan saç kaybıdır. Saç dökülmesinin en yaygın belirtisi, her zamanki saçınızın daha fazla dökülmesidir. Diğer belirtiler arasında; saçın daha yumuşak ve ince bir görünüme sahip olması, saçınızda aralıklar oluşması ve saç hattının gerilemesi sayılabilir.

 

Tedaviler; Saç dökülmesinin tedavisinde, çeşitli tıbbi ve ev yöntemleri kullanılabilir. Tıbbi tedaviler arasında; tarafınızca reçete edilen ilaçlar, östrojen tedavisi, hormon tedavisi, saç dökülmesini önleyici ilaçlar, saç transplantasyonu ve saç dökülmesini hafifletici ilaçlar sayılabilir. Ev tedavileri ise; saç dökülmesini önleyici bitkisel kürler, saç yağı uygulaması, saçınızı doğru şekilde fırçalama ve saçınızın dış etkenlerden korunması gibi yöntemlerdir.