İşitme Hastalıkları Nedir ?

İşitme Hastalıkları Nedir ?

Belirtileri Nelerdir ?
Tedavileri Nedir?

 

İşitme hastalıkları, kulak veya işitme sistemi ile ilgili bozukluklar olarak tanımlanır. İşitme hastalıkları, çocukluk çağından itibaren yaşamın herhangi bir döneminde meydana gelen çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. İşitme kaybının bir sonucu olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar, genetik veya dış etkenlerden kaynaklanabilir.

 

İşitme hastalıklarının belirtileri, kişinin işitme düzeyinde ve hastalığın şiddetinde değişebilir. Bazı durumlarda, kişi sadece sesleri duymaz veya çok az duyabilirken, bazı durumlarda sesleri duymak bile mümkün olmayabilir. Diğer belirtiler arasında, çevrede olan sesleri anlamsız ve karışık bir şekilde algılama, konuşma bozuklukları veya konuşma bozukluklarının çözülmesi gibi şeyler sayılabilir.

 

İşitme kaybının tedavisi, hastalığın çeşidine ve şiddetine bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, cerrahi müdahale gerekli olabilir. Şiddetli işitme kaybı olan kişilerin, kulaklarına işitme cihazları takılması veya kemik iletimli işitme cihazlarının yerleştirilmesi gibi diğer tedavi yöntemleri de kullanılabilir. İşitme kaybı olan kişilerin, işitme sınırının altında kalan sesleri duymalarını sağlamak için, duyu organları üzerinde uygulanan cihazlar veya tedaviler de kullanılabilir.